• 17 januari 2022 11:26

Turkse tovenaar wint de World Cup in Sharm El Sheikh

dec 5, 2021

De Mister Magic van de biljarttafel is eindelijk ook weer een echte winnaar. De Turk Semih Sayginer (58) won zaterdag op de late namiddag in Sharm El Sheikh zijn eerste World Cup na zijn laatste in 2004 in Byron, Griekenland. Toen versloeg Sayginer de Belg Frédéric Caudron, nu bedwong hij een andere wereldster, de huidige nummer één van de wereld Dick Jaspers, in de finale met 50-37 in 27 beurten. De Turkse tovenaar vierde zijn overwinning met een drievoudig ‘yesss, yesss, yesss’ en mocht zich in het Egyptische vakantieresort eindelijk weer de beste noemen na overwinningen op Dick Jaspers en vroeger op de dag op Torbjörn Blomdahl in de halve finale met 50-22 in 16 beurten.

De eenmalige wereldkampioen, met zijn enige titel in het Spaanse Valladolid in 2003, is veel te lang weggeweest op het internationale podium door een turbulente tijd in zijn eigen biljartland. Hij won in zijn carrière wel al zes World Cups, maar moest 17 jaar wachten op zijn volgende. Het klinkende succes komt op een prachtig moment: in de week voor het Wereldkampioenschap dat ook in Sharm el Sheikh wordt gespeeld.

De Turkse winnaar toonde na de huldiging zijn blijdschap aan al zijn fans en collega’s. ,,Het is zo’n geweldig gevoel”, zei Semih, ,,om na zo veel jaren eindelijk weer een toernooi te winnen. Ik heb er na mijn come-back heel hard voor moeten vechten om mentaal weer op de goede weg te komen. Dit is een grote opluchting, winnen van Blomdahl en Jaspers op één dag, van twee zulke grote wereldspelers. Voor mij was de zenuwenslag vandaag veel groter dan voor deze topspelers, die het gewend zijn om te winnen. Ik ben er nu eindelijk van bevrijd.”

Hij keek terug op de winst tegen Eddy Merckx, toen hij met één punt verschil de finalefase inging. ,,Ik had een klein beetje geluk, maar een week eerder, in Veghel, had ik een klein beetje pech toen ik op één punt van Dani Sánchez verloor. Zo gaat dat in topsport, het ligt allemaal heel dicht bij elkaar. Het geeft vertrouwen voor het Wereldkampioenschap, deze overwinning, maar daar starten we opnieuw, met heel veel kanshebbers op de titel.”

Op de finaledag van de World Cup startte Semih Sayginer de dag met een soevereine overwinning op Torbjörn Blomdahl en stond hij in de finale tegenover Dick Jaspers, de Nederlandse, 25-voudig World Cup winnaar, die de laatste Koreaan, Sun-won Choi had uitgeschakeld. De finalepartij had een matige start, Sayginer nam de eerste voorsprong met 20-10 en leidde in de pauze met 26-13. Jaspers, bekend om zijn karakter van never-give-up man, knokte zich nog één keer terug in de partij op 34-34 in 24 beurten, maar Sayginer, die weer uitblonk met fenomenale punten, reageerde onmiddellijk met 10 en zette de wedstrijd naar zijn hand.

De World Cup winnaar kwam in het toernooi met een overwinning tegen Gökhan Salman (40-25 in 15), verloor zijn volgende van Sameh Sidhom (40-29 in 23) en plaatste zich voor de knock-outs met 16 door winst tegen Jose Maria Mas. Het vervolg van het traject was één van de World Cup thrillers, waarin Eddy Merckx vier matchballen miste, waarvan twee op een miraculeuze wijze en Semih de winst greep met 50-49. De weg naar succes was geopend. Sayginer won daarna van Jun Tae Kim in de kwartfinale (50-37 in 32) en op de slotdag van Blomdahl en Jaspers.

Dick Jaspers bleef de nummer 1 van het wereldklassement met 438 punten voor Marco Zanetti met 338 en Torbjörn Blomdahl, die gelijkstaat met Dani Sánchez op 326 punten. World Cup winnaar Semih Sayginer steeg vijf plaatsen naar de vijfde plaats met 299 punten. Dat klassement kan op zijn kop worden gezet op het Wereldkampioenschap, waar Torbjörn Blomdahl 120 punten van zijn titel moet verdedigen.

Wat zegt de uitkomst van deze World Cup over het belangrijkste toernooi dat sinds twee jaar niet is gespeeld? Het Wereldkampioenschap driebanden, voor het laatst gespeeld in het Deense Randers met Torbjörn Blomdahl op 1 december van 2019 als laatste wereldkampioen, zet over een paar dagen de mondiale top weer tegenover elkaar op deze locatie in Sharm El Sheikh. Zijn er twijfels over de vorm van Dick Jaspers, Semih Sayginer of Torbjörn Blomdahl? De specialisten van deze discipline wijzen naar de grote kampioenen. Wie zijn geld wil zetten op de top drie voor het WK, hoeft maar naar het podium van de World Cup te kijken. Daar stonden zaterdagavond een totaal van 12 wereldtitels in de schijnwerpers (Blomdahl 6, Jaspers 4, Sayginer 1, Choi 1). Tel daar voor de volledigheid Dani Sánchez (4 titels) nog bij, die al een jaar lang het ene toernooi na het andere wint en tenminste nog een handvol outsiders.

De eindstand van de World Cup in Sharm El Sheikh:
1 Semih Sayginer 12-1.839-15
2 Dick Jaspers 10-1.967-12
3 Torbjörn Blomdahl 10-1.875-22
3 Sung-won Choi 8-1.753-14
5 Jun Tae Kim 8-1.864-14
6 Marco Zanetti 6-1.972-12
7 Haeng Jik Kim 6-1.833-19
8 Jung Han Heo 4-1.561-11
9 Choong Bok Lee 6-1.902-10
10 Peter Ceulemans 6-1.826-19
11 Sameh Sidhom 6-1.548-8
12 Eddy Merckx 6-1432-9
13 Jérémy Bury 4-1.761-7
14 Dion Nelin 4-1.714-17
15 Nikos Polychronopoulos 4-1.457-11.

Nieuwe UMB rangschikking :

1 Dick Jaspers (NL) 438
2 Marco Zanetti ( It) 338
3 Torbjörn Blomdahl (Zw) 326
4 Dani Sánchez (Sp) 326
5 Semih Sayginer (Tr) 299
6 Haeng-Jik Kim (Kr) 282
7 Eddy Merckx (Be) 276
8 Sameh Sidhom (Eg) 265
9 Quyet Chien Tran (Vn) 270

Tekst: Frits Bakker
Foto Semih Sayginer (Paul Brekelmans)