• 28 juli 2021 05:10

Dick Jaspers, superieure triomf in Wonju Korea

jul 20, 2021

Dick Jaspers keert na een zes weken durend verblijf in Korea terug met een fantastische overwinning in de World Grand Prix en een jackpot van 74.000 euro. De Nederlander demonstreerde in de lange slopende marathon dat hij terecht de beste is van de wereld en de verdiende nummer 1 op de wereldranglijst.

De Nederlander Dick Jaspers heeft het langste en meest slopende toernooi uit zijn lange biljartcarrière bekroond met de hoogste premie uit zijn sportieve historie. De jackpot in de World 3Cushion Grand Prix in het Koreaanse Wonju werd een prooi voor de Nederlandse nummer één van de wereld. Jaspers kreeg zondagmiddag uit handen van Farouk Barki, de president van de wereldbond UMB, de trofee en de cheque van 100.000.000 Koreaanse won, omgerekend 74.000 euro. Op het erepodium stonden ook twee Koreanen, Bong-ju Hwang en Jun Tae Kim en de Zweedse wereldkampioen Torbjörn Blomdahl.

Dick Jaspers won de finale van het toernooi met een onverwachte suprematie. De wedstrijd naar drie gewonnen set was een vluggertje voor de Nederlander: 18-3 in 10 beurten, 17-11 in 8 en 23-4 in 7 beurten. Het gemiddelde van Jaspers in de finale: 2.320. Het gemiddelde van de Koreaanse outsider: 0.720. ,,Mijn tegenstander, die een geweldig toernooi had gespeeld, kon het in de finale niet meer waarmaken”, zei Jaspers later. ,,Hij was er eerlijk gezegd zo bedroefd over, dat hij een traantje moest laten.”

,,Ik heb hem vanaf het begin van de finale goed klem gezet”, zei Jaspers, die na het zes weken durende verblijf in Korea met een grote glimlach het hoogste podium kon bestijgen. ,,De Koreanen in de finale waren zware tegenstanders. Ik heb van allebei verloren in de laatste poule en die Hwang, een totaal onbekende jongen, had me flink afgedroogd. Dus ik was gewaarschuwd en heb hem vanaf de start onder zware druk gezet.” Dat gebeurde, bekende Jaspers, af en toe met een geluksballetje, maar uiteindelijk heb ik toch een mooie finale gespeeld met een hoog gemiddelde. Zoals ik dat heel het toernooi heb gedaan. Ik ben in de drie poules met acht, in de kwalificaties en in de finalpoule, elke keer als eerste geëindigd. Dan mag ik dus wel zeggen dat ik de verdiende winnaar ben geworden.”

Dick Jaspers kijkt terug op een zwaar, een slopend, een enerverend, maar bovenal een lang en veeleisend toernooi. ,,Ik heb in totaal in de 18 dagen van het toernooi, eerst in de kwalificatie, daarna in de finalepoule en tot slot in de finalepartij 22 wedstrijden gespeeld. Het was enorm zwaar, vooral mentaal, omdat we elke wedstrijd met het mes tussen de tanden hebben gespeeld. Het ging altijd maar om winnen, om bij de besten te zijn, want iedereen was enorm gemotiveerd en geladen om ver te komen in het toernooi.”

,,Ik ben eigenlijk niet eens moe”, schetste Jaspers zijn gevoel na de finale. ,,Maar die spanning heeft ook mij in zijn greep gehad, hoor. Wat een toernooi was dit, wat hebben we gevochten. En ik mag nu wel zeggen: het is me glansrijk gelukt. Dit was verreweg het langste toernooi dat ik ooit heb gespeeld. Ik heb er veel voor gedaan, heel veel getraind, het hele jaar door. Ik was natuurlijk een kanshebber, ik had na dat jaar heel veel zin in biljarten, ik wilde hier dolgraag winnen, maar ik ben ook maar een mens. De beloning is geweldig. Ik ben blij dat ik naar huis mag, zoals iedereen, en dat ik een gigantische prijs heb gewonnen. Dat heeft het allemaal de moeite waard gemaakt.”

Over 22 wedstrijden boekte Jaspers, 17 overwinningen, 1 gelijkspel en 4 nederlagen en een algemeen gemiddelde van 2.308 (beste series 20 en 19). De finale ging tussen de nummer één van de wedstrijd en de nummer 450, de 38-jarige Koreaan Hwang, die nog nooit internationaal heeft gespeeld en de grote revelatie was van deze Grand Prix. Toch was Hwang haast ontroostbaar na de finale: toen Jaspers zijn grote vreugde liet zien, verborg Hwang op zijn stoel het gezicht in zijn handen.

De Koreaan Jun Tae eindigde op de derde plaats van deze World 3C Grand Prix na in twee weken en 23 partijen te hebben gespeeld: 16 winstpartijen, 1 gelijkspel en 6 verliespartijen en een algemeen gemiddelde van 1.861. Hij versloeg Torbjörn Blomdahl in de eerste wedstrijd voor de play-offs met 2-1 (26-7 in 8, 13-21 in 8, 12-7 in 4), maar verloor in de tweede wedstrijd van Hwang met 2-1.

Torbjörn Blomdahl eindigde als 4e met 22 gespeelde partijen: 14 overwinningen, 1 gelijkspel en 7 nederlagen met een algemeen gemiddelde van 1.844. Blomdahl verlaat dit Koreaanse avontuur met een prijs van 25 miljoen won, omgerekend 18.000 euro. De nummer twee werd beloond met 50 miljoen won (37.000 euro), de nummer drie met 25 miljoen won.

De 4 Turkse spelers bij de laatste 8 staan op de laatste 4 plaatsen van deze laatste groep van 8. Semih Sayginer staat 5e met 1.833 (10 winstpartijen, 2 remises, 9 verliespartijen) en ontvangt 13.000 euro. Lütfi Cenet is 6e (6-3-8) met 1.778 en ontvangt 11.000 euro, Murat Naci Coklu is 7e (12-0-9) met 1.990 overall en ontvangt 9.000 euro. Tayfun Tasdemir is 8e met 1.963 (balans 10-1-10) en krijgt 7.500 euro.

Enkele opvallende resultaten: beste serie voor Lütfi Cenet met 23 (1.480 euro). Beste score in een set van 25 minuten met 36 voor Tayfun Tasdemir (750 euro), beste individueel gemiddelde voor Dion Nelin met 4.000 of 44 punten in 11 beurten (1500 euro).

De einstand van de laatste finalepoule met 8 spelers:
1 Dick Jaspers 15-2.173-13
2 Bong-ju Hwang 15-1.869-9
3 Jun Tae Kim 13-1.757-12
4 Torbjörn Blomdahl 12-1.822-11
5 Semih Sayginer 10-1.884-12
6 Lütfi Cenet 7-1.654-10
7 Murat Naci Coklu 6-1.723-10
8 Tayfun Tasdemir 4-2.000-18.

Tekst: Frits Bakker
Foto’s: ©Five&Six